JESIENNA DEPRESJA - cz. 1 - przyczyny i objawy

Data listopad 18, 2007

Depresja jesienna, zimowa czyli czym są sezonowe zaburzenia afektywne

Mówi się na to depresja jesienna lub zimowa, depresja sezonowa, a bardziej naukowo “sezonowe zaburzenia afektywne” lub “depresja o sezonowym wzorcu przebiegu”. Wszystko to oznacza przypadłość, która dopada wielu z nas jesienią lub zimą. Odbiera chęć do życia, pozbawia energii i radości. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Objawy depresji sezonowej

 • ciągłe zmęczenie - poczucie, że obowiązki nas przerastają, brak też siły na zabawę, czy spontaniczne zachowania. Zmęczenie utrzymuje się również po odpoczynku.
 • uczucie smutku - czyli ogólne obniżenie nastroju, przygnębienie i apatia. Dodatkowe objawy to poczucie bezradności, niska samoocena, zobojętnienie, poczucie, że “nic nie sprawia nam przyjemności”, płaczliwość.
 • senność połączona z zaburzeniami snu - odczuwanie ciągłej senności, kłopoty ze wstawaniem, podsypianie a przy tym pojawiające się trudności w zasypianiu.
 • lęk - występowanie lęków, poczucie niepokoju,, trudny do opanowania stres.
 • drażliwość - charakteryzuje się łatwym wpadaniem w gniew (często z błahych powodów).
 • zwiększony apetyt - szczególnie na węglowodany (słodycze!)
 • osłabienie popędu płciowego.

Główną cechą tej depresji jesiennej i zimowej jest jej sezonowość. Pojawia się zazwyczaj w październiku lub listopadzie i trwa do wiosny (marzec, kwiecień), gdy jej objawy zazwyczaj ustępują. Czasem jednak depresja jesienna może przekształcić się w “zwykłą depresję” lub zaburzenia dwubiegunowe. Dlatego nie lekceważ tych objawów - w drugiej części artykułu opisane są metody walki z depresją sezonową.

Skąd bierze się jesienna depresja?

Nie jest to do końca jasne, istnieje jednak kilka ciekawych hipotez:

 • pierwsza hipoteza wiąże się ze wzrostem poziomu melatoniny w organiźmie. Nadmierny poziom tego hormonu powoduje objawy depresyjne. Melatonina ulega rozpadowi pod wpływem intensywnego światła. Krótszy dzień i związane z tym zmniejszenie wrażliwości siatkówki oka na światło są powodem zbyt dużej ilości melatoniny

  Marek Krzystanek, psychiatra, kierownik Pracowni Światłoterapii Katedry i Kliniki Psychiatrii Śląskiej Akademii Medycznej: Najprościej można powiedzieć, że światło reguluje nasz zegar biologiczny. Bardziej skomplikowanie można to wytłumaczyć w następujący sposób: fotony światła drażnią fotoreceptory siatkówki oka. Bodziec z siatkówki biegnie do jądra skrzyżowania w mózgu, które jest centralnym nadawcą rytmu biologicznego. Jądro skrzyżowania przez drogi nerwowe łączy się z gruczołem dokrewnym szyszynką wydzielającą melatoninę. Od poziomu melatoniny zależy, czy jesteśmy senni, czy aktywni.

  Dlaczego kiedy świeci słońce, żyje nam się lepiej?

  - Bo wiele procesów w organizmie człowieka przebiega w rytmie dzienno-nocnym. Wiadomo np., że stężenie melatoniny w organizmie jest najmniejsze rano, około godz. 6. Wtedy nie chce nam się już spać. Latem wzeszło już o tej porze słońce, wstajemy. Zimą o tej samej porze jest jeszcze ciemno. Mimo to nasz zegar biologiczny pracuje, budzimy się.

  źródło: gazeta.pl

 • inna teoria podaje za powód migrację ludności z terenów okołorównikowych. Ponieważ proces ten przebiegał z punktu widzenia ewolucji niedawno, to organizm człowieka nie nauczył się radzić sobie z krótszymi dniami i mniejszą ilością światła. Potwierdzeniem teorii może być wzrost występowania depresji sezonowej wraz ze wzrostem szerokości geograficznej (czyli im bliżej biegunów tym gorzej).

 Parę wniosków

Wszystkie hipotezy prowadzą do jednego winowajcy - zmniejszonej ilości światła. Winne są temu krótkie, pochmurne dni. Tak naprawdę, gdy życie człowieka było zgodne z rytmem natury obniżenie aktywności jesienią i zimową było naturalnym stanem rzeczy. Spotykane jest to w naturze powszechnie (choćby zimowy sen niedźwiedzi).

Niestety obecnie mało kto może sobie pozwolić na uzbieranie zapasów tłuszczyku i przeleżenie zimy na kanapie ;-). W związku z tym w drugiej części artykułu opisuję jak radzić sobie z jesienną depresją, oraz jak jej przeciwdziałać. Omówię fototerapię i inne sposoby na chandrę.

Podobne artykuły:

 • None

Weź udział w dyskusji - podziel się opinią.

Musisz być zalogowany aby wziąć udział w dyskusji

pyta polizgowa www.biostar.wiwerna.pl WEB24 WEB24 przeprowadzki