Co to jest stres - definicje.

Data wrzesień 7, 2007

Na pewno znasz to uczucie gdy puls przyspiesza, rośnie nam adrenalina, serce łomocze. Tak, to jest STRES. Doświadczamy go wszyscy i jest od nieodzowną częścią naszego życia. Natura nie tworzy niczego bez potrzeby, także stres powstał w określonym celu: ma nam pomagać w chwilach zagrożenia. Niestety czasem (a właściwie w związku z naszym galopującym sposobem życia - często) wymyka się spod kontroli. Denerwujemy się bez powodu, uczucie napięcia towarzyszy nam niemal zawsze. Ta strona powstała po to abyśmy wspólnymi siłami pokazali temu “złemu stresowi” gdzie jego miejsce. Każda wojna musi zacząć się od poznania wroga - tak więc przyjżyjmy się naszemu oponentowi.


Stres jest czynnikiem biologicznym, reakcją organizmu na stawiane mu wymagania. Wiąże się on z gotowością do działania. Gdy czujemy zagrożenie, organizm podejmuje kroki mające pomóc nam w jego pokonaniu. Stąd wzrost adrenaliny (aby powiększyć sprawność fizyczną), koncentracji. Przyspieszony oddech szybciej dostarcza tlen do krwi. Serce pompuje mocniej (kołacze). Nawet gęsia skórka nie jest przypadkowa - nastroszenie włosków sprawiało, że nasi bardziej zarośnięci przodkowie wyglądali na większych i groźniejszych.

 Dzięki tym wszystkim czynnikom człowiek może radzić sobie z różnymi zadaniami. Wszystko wygląda na razie pięknie, prawda? Problem zaczyna się gdy stres jest zbyt silny, lub długotrwały.  

Stres - pozytywny czy negatywny? 

Oczywiście taki i taki. Aby to zobrazować, można podzielić stres na dwa rodzaje:

  • eustres - stres motywujący do działania, dodający siły. Wzmacnia reakcje, motywuje do działania.

  • dystres - gdy poziom stresu przekracza pewną granicę naszej wytrzymałości, jego wpływ zaczyna być negatywny. Dystres zamiast pomagać, szkodzi.

Poza stresem jednorazowym, będącym reakcją na bodźce, często występuje stres długotrwały. Często powstające stresy nakładają się na siebie sprawiając, że ogólny poziom zdenerwowania się podnosi. łatwiej wtedy wpaść w obszar stresu negatywnego, nawet przy niewielkim bodźcu.

 Nadmiar stresu jest bardzo szkodliwy. 

Przeczytałem gdzieś, że 60% chorób to choroby psychosomatyczne, czyli takie u których podłoże leży nasza psychika. Stres stoi często za nadciśnieniem, chorobami serca (zawały) i układu pokarmowego (wrzody), depresjami, nerwicami i innymi zaburzeniami psychicznymi. Zwiększa też prawdopodobieństwo nowotworów, a nawet alergii. Tak więc stres może być zabójczy, nie lekceważ go!

Wszystko to brzmi przygnębiająco, tak więc na koniec dobra wiadomość: Stresu można się pozbyć.  Nie jest to w dodatku zadanie bardzo trudne, lub kosztowne. Wystarczy odrobina motywacji. Ja, na łamach tej strony zrobię wszystko, by Ci pomóc.

Podobne artykuły:

  • None

Weź udział w dyskusji - podziel się opinią.

Musisz być zalogowany aby wziąć udział w dyskusji

restauracja pozna Tusze do Drukarek kurs bezpiecznej jazdy polski mid miody